آخرین اخبار

پربیننده ها

25. شهريور 1399 - 0:22   |   کد مطلب: 37981
پیامبری که از خدا عمر دوباره گرفت؛
سفری مجازی به «آرامگاه حیقوق نبی(ع) در تویسرکان
آرامگاه حیقوق نبی(ع) در تویسرکان از قدیمی‌ترین آثار تاریخی ایران در استان همدان است که با مشاهده این ویدئو سفری مجازی به این جاذبه گردشگری خواهید داشت.

به گزارش رودآور؛ حیقوق نبی بین سال‌های ۶۰۰ تا ۶۵۰ قبل از میلاد می‌زیسته و مقبره وی هم‌اکنون در جنوب غربی شهرستان تویسرکان واقع شده و موضوع جالب توجه در خصوص این پیامبر آن است که تصویر وی هم‌اکنون در موزه واتیکان وجود دارد.

در کتاب‌ها آمده که حیقوق به معنی «در بغل کشیده شده» است و این نام را به این دلیل برای آن پیامبر برگزیدند که در کودکی و به‌علت بیماری از دنیا می‌رود و حضرت الیاس (ع) او را در آغوش می‌گیرد و از خداوند، حیات دوباره وی را طلب می‌کند و او زنده می‌شود.

وی که نگهبان معبد سلیمان در اورشلیم بوده، پس از شعیای نبی به رسالت مبعوث شده است.

این پیامبر سال‌های زیادی در اسارت بخت نصر بوده و پس از فتح بابل به‌دست کوروش، به همراه دانیال نبی به ایران آمده و در تویسرکان ساکن شده است.

بقعه این پیامبر، یکی از قدیمی‌ترین آثار تاریخی ایران در استان همدان و دارای ارزش تاریخی بسیاری است، به‌طوری‌که بنای برجی شکل آرامگاه حیقوق نبی، آجری و گنبدی شکل و پوشش داخلی آن مدور و پوشش خارجی آن مخروطی شکل است.

یکی از طاق‌نماهای این بنا به در ورودی بقعه اختصاص دارد و مابین طاق‌نماها نیز قسمتی ساده و بدون تزئینات مشاهده می‌شود.

ساختمان این مقبره، قبل از استیلای اعراب بنا شده و در برهه‌ای از زمان نیز تخریب می‌شود، ولی بعدها عده‌ای از خیرخواهان شهر به تعمیر آن همت می‌گمارند و در حفاری‌های سال ۱۳۶۸ نیز بقایای حصار مربع شکل با چهار برج در اطراف آن مشخص‌شده که به‌نظر می‌رسد از خود بنا قدیمی‌تر باشد.

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

کانال  سروش رودآور
صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان