صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان

 

 

 

نهضت سواد رسانه

نهضت سواد رسانه

مدیر کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی همدان:
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به جوانان گروههای جهادی و بسیج سازندگی:
سرپرست معاونت اجتماعی دادگستری همدان تاکید کرد

نظرخواهی

عملکرد دولت را در اجرای اقتصاد مقاومتی در سال جاری چگونه یافتید؟

مطالب فرهنگی

به یاد لاله های بی سر کرب و بلا؛
بنی اسد بوریا و حصیر که آوردند برای جا به جایی بدن های قطعه قطعه شده، در سکوت فرو رفت و در آن سکوت از دیدن بدن های در خون غوطه ور غوغا شد، آن لحظه بود که امام سجاد(ع) برای شناسایی اجساد صد پاره ای آمد که با خون غسل داده شده بود و خاک بیابان هم کفشان و بدن مطهر اباعبدالله(ع) گویی سر بدن، حرم را می نگرد.
غصه قصه عاشورا قلب ها را می سوزاند؛
آخرین پرده تعزیه ظهر عاشورا می شود به آتش کشیده شده خیمه ها و این هم می شود سرآغاز بر نیزه شدن سرهای مطهر و اسارت خاندان نبوت و گوشواره های خونین. آسمان سرخگون شده و گریه ها بالا می گیرد و عزاداران همنوا دعا می کنند تا برسد آن منتقم خون خدا.
با یک کارگروهی محقق شد؛
این روزها عزاداران سیدالشهداء(ع) با یک کار گروهی و هماهنگی خاص، محبت و حلقه اتصالشان در گرو دلدادگی به حسین زهراء(ع) به یکدیگر بیشتر و بیشتر شده، چه دارا و چه ندار همه برای تهیه و توزیع غذای نذری فعالیت دارند و بر سر سفره حسین(ع) مهمانند.
صدای ریخته شدن آب از مشک علمدار می آید؛
تویسرکانی ها به بصیرت، ادب و وفای حضرت عباس(علیه السلام) در روز تاسوعا اقتدا کردند.
ابتکار عمل کودکانی که بزرگترها را غافلگیر کرد؛
عالم همه به گرد اباعبدالله(ع) جمع شده اند، تا معنای "حب الحسین یجمعنا" را به تصویر بکشند و به نمایش بگذارند و این است محبت علوی در دل لشکریان حسینی برای آماده سازی قیام مهدوی آن هم توسط دهه نودی ها.
در رکاب ادب؛
عباس در رکاب ادب رفت و با رفتنش قصه جانسوز درب سوخته مدینه و چادر به آتش کشیده شده، گونه نیلگون از سیلی حرامیان و بازوان کبود شده تکرار شد و تقدیر آن بود تا حسین مدار عشق شود و ابوالفضل(ع) شاهکار وفا، آن هم در روزگاری که اهل حرم را غارت کردند قربت الی الله!
یادداشت شفاهی؛
گور منافقین با تقدیم 144 شهید همدانی در قافله عشق مرصاد و درخشش ستارگان تویسرکانی در این عملیات کنده شد، هرچند که امروز ارتش سایبری دشمن در کمینگاه "فروغ جاودان" دیگری نشسته، باید مراقب باشیم در قتلگاه فضای مجازی آنان گرفتار نشویم و جاهلانه حرفی نزنیم که تصدیق گفته هایشان باشد و مردم را از نظام دلسرد نکنیم.
در تجمع بزرگ عفاف و حجاب نمایان شد؛
امروز بانوان عفیفه تویسرکانی ترانه حیا را در تجمعشان نشان دادند و آمدند تا بگویند همچنان استوار پای خون شهدا ایستاده اند.
بازگشت به عفاف؛ آنچه که الهام را متحول کرد؛
الهام که روزگاری بدحجاب بود و امروز متحول شده، معتقد است؛ نباید به دنبال تغییر و اصرار یک طرفه بر رعایت حجاب باشیم، او می خواهد بانوان و مردان این آب و خاک اعتقادشان را استوار سازند تا حجاب را هم در پس آن داشته باشند و تأکید دارد؛ حیف این لیلایی و شیداگری نیست که به کالای ناچیز هوای نفس فروخته شود؟
یادداشت واره؛
سال هاست، دلی از مشرق و دلی از مغرب، دلی هم از شمال و دلی هم از جنوب عالم با همبستگی، وحدت و یگانگی در یکتاپرستی همدل شده و "الکعبه تجمعنا" را رقم زده اند، اینجا قلبهایمان را به پرده کعبه گره میزنیم و شهادت می دهیم به وحدانیت خدا، به نبوت رسول خدا(ص) و به ولایت علی(ع) ولی خدا و در این کعبه منتظر ظهور صاحب عصرمان هستیم آن منتقم خون خدا.
نماز عید قربان و رهیدن از اسارت نفس در تویسرکان اقامه شد.
کارشناس ارشد تاریخ و فعال رسانه مطرح کرد:
هرچند که قانون جنگل رضاخانی برای عریان کردن فرهنگ یک ملت بود و فاجعه خونین مسجدگوهرشاد و کلاه پهلوی اش، کلاه گشاد انگلیسی ها برای بی هویت کردن ایرانی ها، اما تنها نقوش بانوان محجبه در کتیبه های باستانی نشان از هویت غنی کشورمان دارد، هویتی که در تلاطم شبیخون فرهنگی ضربه خورده، اما سقوط نمی کند.
در آستانه عید بندگی محقق شد؛
نجوای ملکوتی و دلنشین دعای پرفیض عرفه در جوار گلزار شهدای تویسرکان به آسمان رفت.
دادستان همدان:
دادستان همدان گفت: تلاوت روزانه آیات نور بخش الهی به ویژه در ماه مبارک رمضان اگر همراه با تدبر و تفکر در معانی آیات باشد، در رشد و سعادت انسان هم اثرگذارتر است.
یادداشت واره؛
شمشیر ابن ملجم، را دشمنان حقیقت در سقیفه زهرآگین کردند تا با شکافتن فرق مولا، انسانیت را یک جا به نابودی بگشانند، اما عَلَم علی(ع) همچنان پا برچاست، چرا که سیره یتیم نوازی ایشان برای امت به واسطه فرزندانش ادامه دارد.
کارشناسان معنوی گفت: خدا ماه خود که ماه عبودیت و بندگی است را به سوی ما فرستاده و ما باید جایگاه و منزلت این ماه را بدانیم و در این ماه با قرآن مانوس شویم، چرا که این رابطه بیش از پیش دل ها را جلا می دهد.
رئیس میراث فرهنگی تویسرکان:
رئیس میراث فرهنگی تویسرکان از برگزاری نوروزگاهی خاطره انگیز با حضور شهروندان شهر شکوفه های سیب و گردشگران نوروزی خبر داد.
نوروز باستانی در شهر جهانی گردو؛
هنرآموزان خوش ذوق تویسرکانی، هنروریشان را با چیدن سفره های هفت سین، آن هم با حاصل دسترنج و میناکاری های خود به نمایش گذاشتند.
خاطرات شورانگیزتان را در تویسرکان ثبت کنید؛
پایتخت طلای سبز ایران؛ با قدمتی 6 هزار ساله، شهر یکی از انبیاء الهی، با برخورداری از 221 اثر گردشگری طبیعی و تاریخی این روزها می تواند مقصدی زیبا برای مسافران و گردشگران نوروزی باشد و تو ای هم وطن به شهرمان خوش آمدی.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه تویسرکان خبر داد؛
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه تویسرکان از برگزاری آیین معنوی و باستانی نوروز 1401 در جوار تعدادی از بقاع متبرکه شهرستان خبر داد.
تویسرکان به هنرمندانش می بالد؛
خانه صنایع دستی پایتخت طلای سبز ایرن، با هنروری پنچه طلایی های خوش ذوقش، این روزها و در آستانه نوروزی نو بیشتر از همیشه می تواند پذیرای مسافران و گردشگران در بهاری دل انگیز باشد.
گزارش تصویری؛
گروه های نشاط، آفتاب و مانا، در هفته درختکاری، در برخی مسیرهای کوهنوردی نهال کاشتند.
روایتی از دلدادگی های دوران دفاع مقدس؛
می گفتند؛ جانبازی! دو برادرت شهید و آن یکی هم اسیر شده، برگرد به خانه. اما از صدقه سر دعای مادر که دلی داشت دریایی و شوری داشت شیدایی، باز راهی جبهه شدم.شهید چیت سازیان که از دست اصرار و التماس های من کلافه شده بود، آخر گفت: آقا کریم، محمدجواد را هم با خود به عملیات ببر. مخم را خورد!
در آستانه نوروز 1401؛
هستند این روزها بانوان کدبانوی تویسرکانی که شیرین های محلی را با ذوق و اشتیاق خاصی تهیه کرده و آن را زیبا "قنج" می کنند، شیرینی های که معرکه اند و خوردن دارند.
به همت یکی از عکاسان تویسرکانی موفق شدیدم تصاویری دیده نشده از خروش انقلابی مردم تویسرکان در سرکوب رژیم ستم شاهی را در اختیار خوانندگان عزیز رودآور قرار دهیم.

صفحه‌ها