آخرین اخبار

پربیننده ها

14. مرداد 1399 - 10:59   |   کد مطلب: 38669
شیوع ویروس کرونا ۷۰ درصد اصناف همدان را دچار خسارت ۱۰۰ درصدی کرده ضمن اینکه وعده‌ها در حمایت از مشاغل آسیب دیده نیز سرانجام قابل قبولی نداشته و اصناف و بازاریان در مرز ورشکستگی هستند.

به گزارش رودآور به نقل از خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: ویروس میکروسکوپی کرونا خسارات میلیاردی سنگینی را به پیکره و اجزای اقتصادی استان همدان وارد کرده به طوری که تا سال‌ها اثر آن در مسائل اقتصادی و اجتماعی استان همدان قابل لمس خواهد بود.

خسارت ویروس کرونا که از اسفند ماه سال ۹۸ تاکنون اقتصاد و بازار همدان را فراگرفته هنوز هم ادامه دارد و بخشی از اصناف استان از اثرات سنگین این ویروس خطرناک تحت تأثیر قرار گرفته و تعطیل هستند.

اگرچه کشور همچنان درگیر شیوع این ویروس است و هنوز نمی‌توان محاسبه دقیقی از میزان خسارت‌های ناشی از پاندمی کرونا به دست آورد اما اصناف جز قشری محسوب می‌شوند که دچار بیشترین زیان اقتصادی شدند به طوری که اگر کمک‌های دولتی بیشتری به اصناف نرسد شمار زیادی از واحدهای صنفی از گردونه خارج شده و دیگر توان کار کردن نخواهند داشت.

میزان فروش لوازم تحریر به بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها وابسته است

یکی از فروشندگان لوازم تحریر همدان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها به دلیل شیوع کرونا، گفت: میزان فروش لوازم تحریر وابسته به بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها است و در واقع در این مدت مغازه من نیز تعطیل بوده و اصلاً درآمدی نداشتم و کرایه مغازه را هم از جیبم پرداخت می‌کنم.

تقی مولایی افزود: طی چندماه گذشته تقریباً تعدادی از صاحبان مغازه‌ها اجاره‌های خود را بخشیده‌اند یا نصف کرده‌اند اما صاحب مغازه بنده اجاره را نه تنها کم نکرده بلکه ماهیانه ۲۰۰ هزار تومان نیز به آن اضافه کرده است.

این فروشنده لوازم تحریر ادامه داد: شیوع کرونا نه تنها بر ما بازاریان بلکه بر همه اقشار جامعه تأثیر گذشته و دولت باید در زمینه کاهش پرداخت مالیات، بیمه و عوارض تمهیداتی در نظر بگیرد.

برخی کسبه بیش از ده‌ها میلیون تومان ضرر دیده‌اند و اگر امسال هم مدارس تعطیل باشد صنف لوازم تحریر با ورشکستگی کامل رو به رو خواهد شدمولایی ادامه داد: باید فکری جدی برای کسبه صورت بگیرد، برخی کسبه بیش از ده‌ها میلیون تومان ضرر دیده‌اند و اگر امسال هم مدارس تعطیل باشد این صنف با ورشکستگی کامل رو به رو خواهد شد.

مدیر عامل یکی از هتل‌های همدان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه این روزها هتل‌های همدان خالی از مسافر است، گفت: خسارت‌های میلیاردی متحمل شده‌ایم.

حمید دینی در خصوص وضعیت هتل‌های همدان در پی شیوع ویروس کرونا در کشور، عنوان کرد: متأسفانه با شیوع این بیماری در کشور، تمام تورهای مسافرتی، مجالس و عروسی‌ها لغو شده‌اند و به دنبال محدودیت‌های استان هتل‌ها رسماً تعطیل شده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه باید برای صنعت هتلداری تدبیری اندیشیده شود، عنوان کرد: باید توجه داشت که هزینه هتلداری سرسام آور است و این روزها برای تأمین هزینه‌های هتل مجبور به پرداخت هزینه از جیب خودمان هستیم.

دینی با اشاره به اینکه بارها به مقامات رسمی برای حل مشکلات درخواست داده‌ایم، عنوان کرد: امیدواریم دولت تسهیلات کم بهره به هتلداران بپردازد تا حداقل بتوانیم هزینه‌های جاری خود همچون بیمه، مالیات، هزینه آب و برق، گاز و غیره را پرداخت کرده و از این شرایط نجات پیدا کنیم.

حمید دینی افزود: با ادامه داشتن این شرایط تعطیلی هتل‌ها اجتناب ناپذیر است و در این صورت شاهد موجی از بیکاری کارکنان هتل‌ها هستیم.

یکی از فروشندگان لوازم خانگی همدان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه کرونا وضعیت اقتصادی مغازه داران لوازم خانگی را تحت تأثر قرار داده و اقتصاد این بخش را فلج کرده است، گفت: بازار در رکود به سر می‌برد.

صنف لوازم خانگی در رکود بی سابقه‌ای به سر می‌برد

وحید محمودیان با اشاره به اینکه امسال کرونا بازار را تعطیل کرده و صنف لوازم خانگی تاکنون در رکود بی سابقه‌ای به سر می‌برد، عنوان کرد: در حال حاضر بازار لوازم خانگی نه تنها با مشکل اقتصادی ناشی از شیوع کرونا مواجه است بلکه با مشکلات کم شدن قدرت خرید مردم و افزایش سرسام آور قیمت لوازم خانگی دست و پنجه نرم می‌کند.

وی با اشاره به تسهیلات حمایتی کرونا گفت: متأسفانه این روزها شرایط بازار لوازم خانگی خوب نیست و این تسهیلات نیز تاکنون پرداخت نشده است.

یونس زند فروشنده پوشاک کودکان در همدان نیز با بیان اینکه در حال حاضر شیوع بیماری و ویروس کرونا درآمد بیشتر مغازه‌ها و اصناف را در بازار همدان به شدت کاهش داده است، گفت: در شرایط فعلی صبح‌ها تنها کرکره مغازه را بالا می کشیم و ظهرها بدون هیچ فروشی و به دلیل اینکه بیکار در خانه نباشیم، به منزل برمی‌گردیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر شیوع ویروس کرونا باعث شده در کسادی و رکودی بی‌سابقه به سر ببریم، افزود: هزینه‌هایی مانند دستمزد نیروها و کارگران، اجاره مغازه و هزینه‌هایی مانند آب، برق، و … مشکلاتی را برای مغازه داران ایجاد کرده است.

بازار پوشاک همدان مشتری ندارد

زند با اشاره به اینکه در شرایط فعلی در بازار پوشاک همدان مشتری تردد چندانی ندارد، افزود: تنها بعضی افراد از بیرون نظاره گر ویترین و مغازه هستند و در روز شاید دو نفر یا کمتر از ما لباس بخرند.

این جوان فروشنده پوشاک با بیان اینکه در شرایط فعلی نیاز است دولت حمایت مناسبی از اصناف و مشاغل داشته باشد، به ضررهایی که به مغازه داران و پوشاک فروشان همدان وارد شده، اشاره کرد و افزود: هر روزی که از مطرح شدن موضوع کرونا در کشور می‌گذرد، ضرر زیادی به مغازه داران وارد می‌شود.

نبود مشتری و وضعیت نامناسب اقتصادی و معیشتی بازاریان، آنان را به مرز ورشکستگی کشانده استدر پی بررسی بیشتر وضعیت اصناف همدان سری به مسئولان استان زدیم که عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف همدان در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه نبود مشتری و وضعیت نامناسب اقتصادی و معیشتی بازاریان، آنان را به مرز ورشکستگی کشانده است، گفت: از زمان شیوع ویروس کرونا در استان همدان تاکنون وضعیت اقتصادی بازاریان همدان ضعیف شده و از کمبود مشتری رنج می‌برند.

احمد گازرانی عنوان کرد: از اسفندماه سال گذشته تاکنون ۷۰ درصد اصناف همدان دچار خسارات ۱۰۰ درصدی شده‌اند که این اتفاق به خاطر شیوع ویروس کرونا رقم خورده است.

وی با اشاره به تعطیلی بازار در شب عید افزود: دو ماه پایانی سال و عید نوروز برای هر صاحب صنفی، دوره حیاتی و رونق کسب و کار به شمار می‌رود و فرصت‌های درآمدزایی در این روزها با کل سال برابری می‌کند که ویروس کرونا این دوره را از اصناف گرفت.

عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف همدان به وجود رکود در بازار تا پیش از بروز بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: شیوع این بیماری آن هم در روزهای پایانی سال که اصناف امید به افزایش حجم فروش و تجارت داشتند رکود حاکم بر بازار را در این کلان شهر تشدید کرد.

قول تسهیلات بانکی ارزان قیمت به بازایان و اصناف مختلف داده شده ولی متأسفانه تاکنون عملی نشده استوی با تاکید بر اینکه اگر دولت برنامه مناسبی برای حمایت از کاسبان نداشته باشد بدون شک بازار همدان به تعطیلی کشیده می‌شود، عنوان کرد: قول تسهیلات بانکی ارزان قیمت به بازایان و اصناف مختلف داده شده ولی متأسفانه تاکنون عملی نشده است.

عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف همدان با بیان اینکه شرکت‌های خدماتی مانند برق و مخابرات هم با بازاریان همکاری نمی‌کنند، عنوان کرد: بسیاری از کاسبان به خاطر بازار خراب قادر به پرداخت قبوض شرکت‌های خدماتی نیستند و اخطاریه قطع برای آن‌ها صادر شده است.

گازرانی با بیان اینکه بر اساس آخرین بخشنامه، ۱۲ میلیون تومان به واحدهای صنفی آسیب‌دیده و ۱۶ میلیون تومان به واحدهای تعطیل شده به واسطه شیوع ویروس کرونا به‌ازای هر نفر شاغل بیمه شده تخصیص داده شده است، گفت: این تسهیلات با نرخ ۱۲ درصد و ۲۴ ماه بوده و تا مهرماه تنفس دارد.

تاکنون تنها ۱۰ درصد از واحدهای صنفی خسارت دیده همدان که ۷۰ درصد از کل واحدهای صنفی استان هستند شامل تسهیلات حمایتی شده‌اندوی با اشاره به اینکه متقاضیان اصناف واجد شرایط پس از ثبت نام در سامانه کارا و طی مراحل تأیید، برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی می‌شوند، افزود: تاکنون تنها ۱۰ درصد از واحدهای صنفی خسارت دیده همدان که ۷۰ درصد از کل واحدهای صنفی استان هستند، شامل این تسهیلات حمایتی شده‌اند.

گازرانی از بازاریان به عنوان سربازان خط مقدم جنگ اقتصادی یاد کرد و گفت: اصناف در بحران‌های مختلف از جمله سیل و زلزله کمک‌های نقدی و غیر نقدی زیادی داشته‌اند و اکنون زمان آن رسیده که دولت از اصناف حمایت و پشتیبانی کند در غیر این صورت بازاریان همدان با ورشکستگی مواجه خواهند شد.

عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف همدان با بیان اینکه از مردم می‌خواهیم با استفاده از ماسک و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی وارد مراکز خرید شوند، افزود: ورود افراد بدون ماسک به داخل فروشگاه‌ها ممنوع است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به حمایت دولت از کسب و کارهای آسیب‌دیده از کرونا گفت: ۱۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت به واحدهای صنفی استان همدان پرداخت شد.

یک هزار و ۵۱۹ متقاضی تسهیلات گرفته‌اند

احمد توصیفیان اظهار داشت: تاکنون ۹ هزار و ۴۹۵ نفر برای دریافت تسهیلات حمایتی ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد به یک هزار و ۵۱۹ متقاضی تسهیلات پرداخت شده است.

وی اضافه کرد: پرونده مابقی متقاضیان نیز در دست بررسی بانک‌ها است و تسهیلات آنها نیز پس از تکمیل مدارک لازم اعطا می‌شود.

توصیفیان با بیان اینکه تسهیلات کرونا با سود ۱۲ درصد و اقساط ۲۴ ماهه به پنج گروه از مشاغل آسیب دیده از کرونا در حال پرداخت است، اضافه کرد: تاکنون استان همدان با ۲ درصد پرداخت در جایگاه هفتم کشوری قرار دارد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی همدان سهم استان همدان از تسهیلات حمایتی دولت را ۸۰۴ میلیارد تومان ذکر کرد و افزود: نام نویسی برای دریافت این تسهیلات به پایان رسیده که در صورت تمدید به مردم اطلاع رسانی می‌شود.

به هر حال آنچه مسلم است ویروس ناشناخته کرونا به قدری بر اصناف چیره شده که تا ماه‌ها و حتی شاید سال‌ها اثرات مخرب آن از بین رفتنی نباشد اما در این میان حمایت‌های دولتی اگر به موقع تزریق شود می‌تواند اصناف همدان را از رسیدن به مرز ورشکستگی نجات دهد بنابراین باید برای سرعت گرفتن پرداخت تسهیلات اقدام لازم اجرایی شود.

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما