آخرین اخبار

پربیننده ها

10. مهر 1399 - 12:00   |   کد مطلب: 38876
رئیس کل دادگستری همدان از کسب عنوان رتبه برتر کشوری در برقراری صلح و سازش این استان و مختومه شدن ۸۱ درصد پرونده های قضایی معوقه در ۱۰ ماه گذشته خبر داد و گفت: این دستگاه به دنبال توسعه الکترونیکی دادرسی ها است و آمادگی خود برای ارائه و راه اندازی سیستم "ساآب" به سایر دادگستری های کشور را اعلام می کند.

به گزارش رودآور؛ امروز پنجشنبه همایش سراسری شوراهای قضایی استان ها با ریاست آیت الله رئیسی رئیس قوه قضائیه و اعضای شورای عالی قضایی کشور از طریق‌ ویدئوکنفرانس برگزار شد.
*سیستم ارزشیابی آرای بدوی طرحی هوشمندانه برای کیفیت بخشی به احکام دادگاه ها
در این نشست محمدرضا عدالتخواه رئیس کل دادگستری استان همدان از راه اندازی سیستم ارزشیابی آرای بدوی محاکم دادگستری استان به عنوان طرحی ابتکاری با رویکرد کیفیت بخشی به احکام دادگاه ها خبر داد و گفت: در این سیستم نرم افزاری (ساآب) احکام صادره قضات محاکم بدوی توسط قضات دادگاه های تجدیدنظر بر اساس گزینه های تعریف شده شکلی و ماهیتی ارزشیابی و امتیاز دهی می شوند.
وی اظهار کرد: بدین ترتیب شرایطی فراهم می شود تا نقاط قوت و ضعف قضات دادگاه های بدوی و همچنین کیفیت و اتقان آراء آن ها مشخص و از توصیه های بهنگام و برخط قضات دادگاه های تجدیدنظر بهره مند شوند و در پایان هر سال کارنامه قضایی در رابطه با احکام صادره توسط هر قاضی نیز صادر می شود‌.
*اعلام آمادگی دستگاه قضایی همدان برای ارائه سیستم "ساآب" به سایر دادگستری های کشور
رئیس کل دادگستری استان همدان افزود: رونمایی از این پروژه که بدون هیچ گونه هزینه کردی و توسط نیروهای درون سازمانی دستگاه قضایی همدان طراحی شده با حضور رئیس دیوان عالی کشور انجام شد.
عدالتخواه تصریح کرد: این سیستم قابلیت تعمیم و اجراء در سطح تمام دادگسترهای استان های مختلف را دارد و دادگستری همدان آماده هر گونه همکاری در خصوص ارائه و راه اندازی این نرم افزار به دستگاه قضایی سایر استان ها است.
*عملکرد قابل قبول دستگاه قضایی همدان درخصوص احکام صادره قوی 
وی در ادامه به نحوه بررسی پرونده های قضایی که در رابطه با احکام قطعی صادر شده در آن ها از سوی افراد و اشخاص ذیصلاح اعلام خلاف بین قانون و شرع می شود پرداخت و  تشریح کرد: در راستای اعمال ماده ۴۷۷ قانون آئین دادرسی کیفری مکاتبات و درخواست هایی را که به طور عمده از هفت مرجع به دادگستری استان ارسال می شود مطابق فرم طراحی شده با ارجاع  رئیس کل دادگستری استان توسط یکی از معاونان قضایی یا قضات مجرب و مسلط دادگاه تجدیدنظر بررسی اولیه می شود و در صورت تشخیص استحقاق طرح در جلسه اصلی گزارش اجمالی و دقیق پرونده را در کمیسیونی با حضور حداقل ۱۲ معاون و قاضی مجرب دادگاه تجدیدنظر مطرح می کنند.
 رئیس کل دادگستری استان همدان تصریح کرد: پس از آن در رابطه با پرونده مسئله خلاف بین شرع و قانون آن رای گیری و مطابق نظر اکثریت  تصمیم مناسب و متناسب اتخاذ و مراتب در فرم مربوطه درج می شود.
عدالتخواه عنوان کرد: بدین ترتیب در صورتی که رای صادره مشمول ماده ۴۷۷ قانون آئین دادرسی کیفری باشد توسط قاضی طراح پرونده گزارش مبسوط تهیه و به مرجع ذی صلاح در پایتخت ارسال می شود.
وی اعلام کرد: در این زمینه در ۱۰ ماه گذشته بیش از یک هزار و ۵۰۵ پرونده مورد بررسی قرار گرفت که تنها در ۹۱ مورد آن رای صادره خلاف بین شرع و قانون تشخیص و قوانین مربوطه نسبت به آن اتخاذ و اجرایی شد.
* مختومه شدن ۸۱ درصد پرونده های قضایی معوقه جریانی با کاری جهادی در ۱۰ ماه
رئیس شورای قضایی استان در ادامه درخصوص پرونده های معوقه این دستگاه قضایی در همدان از مختومه شدن ۸۱ درصد پرونده های معوقه جریانی خبر داد و گفت: بیش از ۲۲ هزار پرونده معوقه جریانی و اجرایی در استان وجود داشت که با کاری جهادی این رقم به هشت هزار و ۶۷۰ پرونده رسید.
* ۸۸۰ زندانی همدانی در ۱۰ ماه گذشته مشمول عفو شدند
عدالتخواه همچنین در رابطه با کاهش جمعیت کیفری زندان ها عنوان کرد: طرح شناسایی زندانیان و محکومان مالی یا محکومانی که استحقاق عفو دارند با جدیت اجرا شده و با فراهم ساختن شرایط آزادی این قبیل زندانیان در رابطه با سایر جرائم در ۱۰ ماهه گذشته ۸۸۰ زندانی مشمول عفو شدند و پرونده های قابل توجهی نیز در دست بررسی و پیگیری است.
* ختم بیش از ۹ فقره سازش و مصالحه در پرونده های قتل در همدان 
وی با اشاره به طرح ابتکاری دیگر این دستگاه در استان همدان مبنی بر راه اندازی ستاد تالیف قلوب و دو کمیته معین مصلحین و معتذرین، گفت: شعار استان ما در این بخش "هر یک ماه یک مصالحه در پرونده های قتل" اعلام و در ۶ ماه گذشته بیش از ۹ فقره سازش و مصالحه در پرونده های قتل محقق شده است.

* دستگاه قضایی همدان رتبه برتر کشوری در برقراری صلح و سازش را از آن خود کرد 
 مدیر ارشد دستگاه قضایی همدان در بخشی دیگر از سخنان خود اعلام کرد:  در زمینه برقراری صلح و سازش به صورت عام در پرونده های قضایی در شورای حل اختلاف، همدان به عنوان رتبه برتر کشور معرفی شده است.
*دستگاه قضایی همدان به دنبال توسعه الکترونیکی دادرسی ها
عدالتخواه در ادامه با اعلام آمادگی دادگستری استان همدان برای توسعه الکترونیکی کردن رسیدگی های قضایی، گفت: در این زمینه نیاز به تامین تجهیزات رایانه ای و الکترونیکی است و به محض تامین امکانات مربوطه اقدامات لازم در اسرع وقت به منظور توسعه کمی و کیفی دادرسی ها به صورت الکترونیک انجام می شود.
زنگنه 
انتهای پیام/ز

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان