آخرین اخبار

پربیننده ها

6. آذر 1399 - 14:46   |   کد مطلب: 39097
رئیس کل دادگستری استان همدان با بیان اینکه در حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان قوانین استوار و قضات مجرب و آموزش دیده فعالی وجود دارند، گفت: با این حال به دلیل نبود امکانات با هدف ایجاد مجتمع های قضایی ویژه اطفال در تمامی استان ها، تا تحقق نهایی برنامه های خود فاصله داریم.

به گزارش رودآور؛ «محمدرضا عدالتخواه» در حاشیه برگزاری مدرسه پاییزه حقوق کودک که به میزبانی استان همدان برگزار شد، گفت: کودکان و نوجوانان از این منظر که شرایط جسمی، سنی و روانی خاصی دارند در مقایسه با بزرگسالان آسیب پذیرتر هستند و بیشتر هم در معرض بزه دیدگی قرار دارند. 
وی اظهار کرد: اسفند 1372 مجلس شورای اسلامی اجازه الحاق جمهوری اسلامی به کنوانسیون حقوق کودک را با حفظ قوانین داخلی و رعایت آن و نیز موازین شرعی پذیرفت، با این حال قوانین مرتبط با حقوق کودکان و نوجوانان جامعی در کشور داریم.
*چهارگانه حقوق کودکان کدامند؟ 
رئیس کل دادگستری استان همدان با بیان اینکه عدم تبعیض، رعایت منافع و احترام به دیدگاه های کودکان و نیز حق حیات و بقاء و رشد، چهارگانه حقوق کودک محسوب می شود، افزود: این حقوق در قوانین داخلی کشور ما بسیار مورد توجه قرار گرفته و حتی در حمایت از مادر و جنین وی قبل از تولد، قوانین استواری وضع شده است.
عدالتخواه با بیان اینکه درخصوص حمایت از حقوق کودک باید نگاه و توجه ویژه ای به کودکان و نوجوانان در معرض خطر داشت، تصریح کرد: کودکان در حوزه های بهداشت، سلامت جسمی و روانی و همچنین امنیت، اخلاق و شرایط آموزش و تحصیل می توانند در معرض تهدید و آسیب قرار گیرند.
*کودکان در معرض خطر نیازمند حمایت ویژه حقوقی
وی اعتیاد، هرزگی، طلاق، بی بند و باری والدین و یا ابتلای آنان و یا خود کودکان به بیماری های روانی و جسمانی را جزء عوامل خطرزا برای کودکان برشمرد و عنوان کرد: وادار کردن کودک به قاچاق، سرقت، تکدی گری، فساد و فحشا و یا کودک آزاری هم از جمله موارد دیگری است که زمینه ساز از بین بردن حقوق کودکان می شود.
 رئیس کل دادگستری استان همدان به مسئله بد سرپرستی و عدم ثبت واقعه ولادت و محروم کردن کودک از حق تحصیل توسط والدین را هم به عنوان عواملی برای "در معرض خطر بودن کودکان و نوجوانان" اشاره کرد و گفت: بنابراین وحدت تمامی بخش ها برای حمایت از حقوق کودکان یک ضرورت است.
*متولیان حوزه قضایی برای مواجه با کودکان آموزش های لازم را فرا گیرند
عدالتخواه ادامه داد: علاوه بر پیش بینی هایی که قانون برای حمایت از کودکان و نوجوانان دارد، باید متولیان مرتبط با آنان به ویژه قضات، ضابطان، مددکاران و مشاوران نیز در مواجه با اطفال به نکاتی همچون نرم خویی، صبوری و سعه صدر، ملایم  بودن و ملاطفت توجه ویژه ای داشته باشند‌.
وی اظهار کرد: می طلبد تا قضات، ضابطین و کلیه متولیان مرتبط با امور کودکان اعم از اداری و غیره آموزش های لازم راجع به مفاهیم و شیوه اعمال آن در برخورد با کودک را نیز بیاموزند.
* برای حمایت از حقوق کودکان قوانین استوار و قضات مجربی داریم
رئیس کل دادگستری استان همدان با اشاره به اینکه فراهم ساختن فضا و مکانی مناسب در قالب مجتمع های قضایی ویژه اطفال برای رسیدگی بهتر و مناسب تر به پرونده های مرتبط با حقوق کودکان و نوجوانان نیاز جامعه امروزی است، عنوان کرد: متأسفانه در این خصوص عمده استان های کشور با مشکل کمبود اعتبار و امکانات روبرو هستند و از این مجتمع های خاص بی بهره اند.
عدالتخواه ادامه داد: قوانین استوار و محکمی برای حمایت از کودکان مصوب شده، تا جایی که برای قاچاق کودک، قانون گذار حبس درجه سه را در نظر گرفته است، از طرفی قضات آموزش دیده خوبی هم در این حوزه فعال هستند، اما به دلیل نبود مجتمع های قضایی ویژه کودکان تا تحقق حمایت همه جانبه از آنان فاصله داریم.
*ضرورت ایجاد مجتمع های قضایی ویژه اطفال در حمایت از حقوق آنان
وی از مسئولان مرکز کشور خواست، نگاه ویژه ای به ایجاد مجتمع های قضایی برای رسیدگی به جرائم اطفال و نوجوانان در حمایت از آنان داشته باشند، تا بدین ترتیب برای حمایت از حقوق اطفال خللی هرچند کوچک وارد نشود و دیگر کودکان در راهروهای دادگاه های عمومی نباشند.
رئیس کل دادگستری استان همدان  در ادامه گفت: متأسفانه در روزهای اخیر شاهد هستیم که برخی مادران به دنبال به دنیا آوردن فرزند خود در تاریخ 9 آذر ماه 99 هستند تا به گمان خود تاریخ تولد نوزادشان رند شود، این در حالی است که متخصصان تأکید دارند تولد نوزاد در شرایطی که هنوز جنین به رشدی که باید نرسیده، در آینده برای او مشکلات جسمی از نظر اعصاب، مغز و ادارک ایجاد می کند.

عدالتخواه تصریح کرد: این تعیین تاریخ های تولد بدون در نظر گرفتن شرایط جنین، ظلم مادر به فرزند خود است و امید می رود والدین برای سلامت فرزندشان هم که شده اگر تصمیم به چنین اقدامی دارند، منصرف شوند.
به گزارش رودآور؛ مدرسه پاییزه حقوق کودک استان همدان در دو روز پنجم و ششم آذرماه در مرکز این استان با حضور اساتید کشوری حوزه دستگاه قضا برگزار شد.
انتهای پیام/ز

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان