آخرین اخبار

2. خرداد 1402 - 1:23   |   کد مطلب: 40719
خواهر شهید شهبازی، روایتی متفاوت از رفتار و کردار آن شهید برایمان بیان می کند، آنجا که جاذبه و دافعه شهید شهبازی را برگرفته از ارتباط گیری عمیق او با مفاهیم و معنایی عظیم نهج البلاغه می داند، شهید بزرگواری که بسیاری از او به عنوان استاد نمونه نهج ابلاغه، قرآن و یک معلم اخلاق یاد می کنند.

به گزارش خبرنگار رودآور؛ شهید سرافراز محمود شهبازی که به عنوان فاتح خرمشهر شناخته می شود در سال ۱۳۵۹، برای ساماندهی و سازماندهی سپاه پاسداران همدان به این شهر اعزام شد و با عزمی استوار و فعالیتی گسترده، این امر مهم را تحقق بخشید و پس از چندی نیز به فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی استان همدان منصوب شد.
سردار شهید محمود شهبازی سرانجام در روز دوم خرداد ماه ۱۳۶۱، در آستانه فتح خرمشهر در عملیات بیت المقدس، بر اثر اصابت ترکش خمپاره، به جمع یاران شهیدش پیوست و به درجه رفیع شهادت نایل آمد. از نزدیک ترین یاران و همرزمان شهید شهبازی می توان به شهید همت و شهید همدانی اشاره کرد.
او را به داشتن  اعتقاد محکم و راسخ به اسلام و انقلاب، پیروی از ولایت فقیه، بصیرت بالا  و معلم نهج البلاغه می شناختند.
آنچه می خوانید بخشی از گفت و گوی اختصاصی خبرنگار رودآور با مهین شهبازی خواهر شهید شهبازی است، روایتی متفاوت از علمدار گمنام فتح خونین شهر.
رودآور: از برادرتان برایمان بگویید:
خانم شهبازی:
شهید شهبازی، فرمانده سپاه همدان، جانشین لشکر 27 محمد رسول الله(ص) و دانشجوی شهید پیرو خط امام(ره) بود که پس از انقلاب در مقابله با اشرار، منافقین و فتح لانه جاسوسی نقش بسزایی ایفا کرد، او در عملیات الی بیت‌المقدس به جمع شهدا پیوست.
رودآور: از روزهای عروج شهید شهبازی خاطراتی برای خوانندگانمان بیان کنید.
خانم شهبازی:
هنگام شهادت حاج محمود در مقطع راهنمایی تحصیل می کردم از او 10سال کوچکتر بودم، قدرت نفوذ کلام برادرم در بین اقوام و آشنایان زبانزد بود و همیشه حلّال مشکلات بود تا جایی که اقوام و آشنایان او را به گره گشایی می شناختند.
حاج محمود ما باهوش و با ذکاوت بود تا جایی که با تلاش خود حایز رتبه برتر دانشگاه علم و صنعت تهران شد.او قبل از انقلاب با سردار فرجیان زاه و جاویدالاثر متوسلیان هم دانشگاهی بود.
آن روزها برادرم با توزیع اعلامیه حضرت امام(ره)، پیروزی انقلاب و بعد انقلاب فرهنگی در دانشگاه سپری شد و با شروع جنگ هشت ساله صدام علیه ملت ایران از آنجا که خود را خادم مردم می دانست دل را به دریا زد تا در برابر دشمنان اسلام و انقلاب جانفشانی کند.
رودآور: روزی که سردار فرجیان زاده همرزم برادرتان برای دیدار با خانواده یتان آمد چه گذشت؟
خانم شهبازی: 
سردار فرجیان زاده از آزادگان و همرزم برادرم بود و 14 سال پس از شهادت برادرم به منزل ما آمد و می گفت که برادرم همیشه در میدان با مردم بود و حاضر در تمامی صحنه های انقلابی؛ آنجا که در دوران رژیم ستم شاهی جزء سردسته های جنبش دانشگاهی برای روشنگری درخصوص جنایات پهلوی بود و از هر فرصتی برای برملا کردن سرسپردگی شاه بهره می گرفت.
رودآور: به نظرتان الگوی رفتاری و عملی شهید شهبازی که بود؟
خانم شهبازی:
شهید شهبازی در تمامی امور متوسل به ائمه اطهار(ع) می شد و همیشه سعی می کرد با الگوگیری از مولای متقیان امام علی(ع) در مسیر عدالت گام بردارد.
جاذبه و دافعه حاج محمود در برخورد با دوست و دشمن برگرفته از مطالعه و ارتباط عمیق او در حوزه قرآن و نهج البلاغه بود، به گونه ای که در حین جدیت در کار با متانت و ملایمت با دوستانش برخورد می کرد.
برادرم محمود لایه های پنهان خیانت های بنی صدر را شناخته بود و با بصیرت خاص خود از آن پرده بر می داشت و با بصیرت افزایی جامعه را نسبت به فتنه بنی صدر آگاه می ساخت.
رودآور: آیا شما و خانواده یتان می دانستید که حاج محمود فرمانده سپاه است؟
خانم شهبازی:
خیر. تا روز شهادتش هیچ کدام از خانواده و اقوام نمی دانستیم که حاج محمود از فرماندهان سپاه است زمانی که پرچم های عزا را بر در خانه زدند تازه متوجه شدیم.
رودآور: از شما بزرگوار قدردانیم که وقتتان را در اختیار خوانندگان خوب رودآور قرار دادید.
خانم شهبازی:
من نیز از مجموعه خبری شما تشکر می کنم.امید آن که سیره شهدا روشن کننده مسیر ما و نسل جوان باشد.
به گزارش خبرنگار رودآور؛ تسلط شهید محمود شهبازی بر نهج البلاغه بر کسی پوشیده نبود. آن شهید والامقام علاوه بر تخصصی که در فرماندهی داشت در مباحث عقیدتی، نهج البلاغه و قرآن هم استاد بود. شهید بزرگواری که بسیاری از او به عنوان استاد نمونه نهج البلاغه، قرآن و یک معلم اخلاق یاد می کنند.
انتهای پیام/فاطمه زنگنه

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان