آخرین اخبار

12. شهريور 1402 - 0:22   |   کد مطلب: 40730
دادستان همدان گفت: بیماران اُتیسم با توجه به شرایط خاصشان نیازمند دریافت خدمات درمانی تخصصی هستند، اما متأسفانه حتی یک مرکز نگهداری و توابنخشی در استان وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار رودآور؛ «حسن خانجانی موقر» در بازدید از انجمن اُتیسم همدان، گفت: فعالیت های این مؤسسه مردم نهاد ستودنی است، اما برای ارایه خدمات بهتر و جامعتر نیازمند کمک و همراهی تمام و کمال دو دستگاه بهزیستی و علوم پزشکی هستند.
وی با بیان اینکه هنوز یک مرکز نگهداری و توابنخشی در همدان برای کودکان اُتیسم وجود ندارد، عنوان کرد: با توجه به نوع خدمات مورد نیاز و شرایط خاص این بیماران و اینکه نیازمند دریافت خدمات درمانی تخصصی هستند، بهزیستی مؤظف به حمایت از اینان است.
دادستان همدان تصریح کرد: اگر اتفاقی برای سرپرست خانواده بیافتد، هیچ مرکز نگهداری مستقل و بهره مند از ظرفیت و تجهیزات  مناسب برای بیماران اُتیسم وجود ندارد و این مسیله نگرانی های بسیاری برای خانواده هایشان ایجاد کرده است.
خانجانی موقر ادامه داد: به گفته کارشناسان درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد، اما اگر شرایط نگهداری تا حدود قابل قبولی فراهم شود می توان با گفتار درمانی و توانبخشی بخش قابل توجهی از علایم بالینی این بیماران را بهبود بخشید.
«داود پناهی» مسوول انجمن اُتیسم همدان نیز با بیان اینکه این انجمن 6 سالی می شود راه اندازی شده، گفت: بهزیستی و علوم پزشکی آن گونه که باید و شاید از ما حمایت نمی کنند.
وی اعلام کرد: در حال حاضر برای بیش از 300 بیمار اُتیسمی در استان تشکیل پرونده داده ایم، هرچند که به دلیل عدم شناخت والدین و نداشتن آگاهی نسبت به علایم این بیماری، با توجه به شرایط موجود برآورد می شود که بیش از یک هزار بیمار اُتیسم در استان هستند که والدین آنان هنوز برای درمانشان اقدام خاصی انجام نداده اند و در این زمینه نیاز به آگاهی بخشی عمومی در سطح جامعه داریم.
مسوول انجمن اُتیسم همدان افزود: به دلیل شرایط نامساعد مالی بسیاری از خانواده ها، عمده خدمات درمانی و توانبخشی ما به صورت رایگان ارایه می شود و حتی در برخی موارد به صورت ماهیانه مبلغی به خانواده های این بیماران کمک شده و هرازچندگاهی نیز به آنان بسته های معیشتی اعطاء می شود.
انتهای پیام/فامه زنگنه

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان