آخرین اخبار

پربیننده ها

22. مهر 1399 - 22:14   |   کد مطلب: 38933
پایگاه اطلاع رسانی کنگره آمریکا با استناد به اظهارات مقامات اروپایی و آمریکایی تحریم بخش مالی ایران را مانعی بر سر دسترسی جمهوری اسلامی به دارو و اقلام بشردوستانه می‌داند.

به گزارش رودآور به نقل از خبرنگاران جوان، دولت آمریکا در راستای کارزار موسوم به فشار حداکثری و با هدف بازگرداندن ایران به میز مذاکره هفته گذشته دور تازه‌ای از تحریم‌ها را این بار علیه بخش مالی جمهوری اسلامی وضع کرد. اقدامی که با مخالفت‌های زیاد در محافل سیاسی به دلیل همزمانی این تحریم‌ها با شیوع ویروس مرگبار کرونا و به تبع تحت الشعاع قرار گرفتن اقدامات انسانی برای جان بیماران همراه شد.

پایگاه رسمی اطلاع رسانی کنگره آمریکا در مطلبی تداوم سریال تحریم ایران از سوی دولت دونالد ترامپ را مانعی بر سر دسترسی این کشور به کمک‌های بشردوستانه و دارویی توصیف می‌کند. نشریه هیل در این مطلب یادآور می‌شود که دولت ترامپ فعالان اقتصادی در ایران از جمله ۱۸ بانک ایرانی را هدف تحریم قرار داد. اقدامی که نگرانی‌های زیادی را از بابت مشکل آفرینی در زمینه دسترسی ایران به کمک‌های بشردوستانه موجب شده است.

به نوشته هیل، دور تازه تحریم‌های آمریکا در چارچوب کارزار فشار حداکثری علیه جمهوری اسلامی دنبال می‌شود تا از این روزن ایران به پای میز مذاکرات هسته‌ای بازگردانده شود و به ادعای مقامات آمریکایی از تجهیز مالی اقدامات نظامی در خاورمیانه دست بردارد.

مقامات دولت ترامپ مطابق معمول به توجیه اقدام مافوق خود علیه ایران پرداختند. وزیر خزانه داری آمریکا همان روز تحمیل تحریم مالی علیه بانک‌های ایران را نشان تعهد واشنگتن از ممانعت از دسترسی ایران به دلار آمریکا توصیف کرد. وزیر خارجه آمریکا نیز حرف تازه‌ای برای گفتن نداشت. مایک پمپئو همسو با دیگر مقامات دولتی آمریکا در ادعا‌هایی که دیگر تازگی ندارد گفت تحریم‌ها تا زمانیکه ایران دست از اقدامات تروریستی خود نکشد و برنامه هسته‌ای را کنار نگذارد، به قوت خود باقیست.

وزیر خارجه آمریکا البته ادعایی اثبات نشده و نادرست را نیز طرح کرد، اینکه این تحریم‌ها تاثیری بر روند تبادلات مالی بشردوستانه برای حمایت از مردم ایران ندارد و تنها نظام و مقامات این کشور را متاثر می‌سازد. در لابه لای ادعا‌های پمپئو، اظهارات بی اساسی در خصوص ممانعت سران ایران از تخصیص بودجه به وزارت بهداشت برای مبارزه باویروس کرونا نیز مطرح شد.

هر چند مقامات آمریکا تلاش می‌کنند تا به همگان بقبولانند که تحریم‌های غیرانسانی آن‌ها روند کمک‌های بشردوستانه مورد نیاز ملت ایران را متاثر نمی‌سازد، اما مقامات و کارشناسان اروپایی نظر دیگری دارند و نسبت به این مسئله ابراز نگرانی می‌کنند.

روزنامه واشنگتن پست آمریکا روز پنج شنبه بخشی از نگرانی مقامات اروپایی نسبت به تحریم‌های ایران را پوشش داد و نوشت اروپایی‌ها بر این عقیده اند که این تحریم‌ها دسترسی ایران به دارایی‌های خارجی خود و نیز ارز خارجی به منظور پرداخت در قبال اقلام بشردوستانه را به طور کامل قطع می‌کند.

نشریه هیل در بخشی از این مطلب کارایی کانال بشردوستانه آمریکا از طریق سوئیس را زیر سوال می‌برد. کانالی که در اکتبر سال ۲۰۱۹ ایجاد شده، اما کارایی آن با توجه به تشدید روز افزون تحریم‌های آمریکا محل تردید است. هیل به نقل از بنیانگذار سایت اقتصادی بورس و بازار ایران می‌نویسد از ژانویه گذشته به این سو صادرات دارو از سوئیس به ایران در سیر کاهشی قرار دارد. این نشان می‌هد که کانال سوئیس خطرات زیادی به همراه دارد و با توجه به تحریم‌های آمریکا نمی‌تواند از آن انتظار کارایی داشت.

نگرانی از بابت ابعاد غیر انسانی تحریم‌های آمریکا البته محدود به مقامات و صاحبنظران اروپایی نمی‌شود. مدیر طرح آینده ایران در اندیشکده آمریکایی شورای آتلانتیک، تحریم‌های دولت ترامپ را سادیسمی توصیف می‌کند که در قالب سیاست خارجی مطرح می‌شود. باربارا اسلاوین متذکر می‌شود تحریم‌ها دولت ایران را به زانو درنمی آورد، بلکه به مردم عادی آسیب می‌زند، قاچاق را تشدید و در دراز مدت تحریم‌های مبتنی بر دلار را تضعیف می‌کند. دیگر صاحبنظران سیاسی نیز تاثیرگذاری تحریم‌ها را به چالش کشیده و معتقدند این تحریم‌ها اقدامی نمادین هستند و آن‌ها را باید سخنان تبلیغات انتخاباتی دانست و نه اقدام سیاسی معنادار.

دانیل فراید، از طراحان سیاست مبتنی بر تحریم در وزارت خارجه آمریکا اذعان می‌کند: تحریم‌های آمریکا نه اراده سیاسی ایران را خرد می‌کند و نه ایران را به پای میز مذاکره با شروط تعیین شده از سوی آمریکا برمی گرداند. به نظر می‌رسد این تحریم‌ها دربرگیرنده پیام هستند و مخاطب آن در داخل ایالات متحده است.

وزیر خارجه ایران نیز با ضمن محکوم کردن سیاست تحریمی دولت آمریکا گفت رژیم ایالات متحده می‌خواهد کانال‌های باقی مانده ایران برای پرداخت هزینه غذا و دارو را از بین ببرد. ایرانیان از این آخرین ظلمات نیز زنده بیرون خواهند آمد، اما این تحریم‌ها توطئه‌هایی برای گرسنگی دادن به یک جمعیت، و جنایت علیه بشریت است.

هر چند حامیان تندرو اقدامات ترامپ معتقدند در چارچوب کارزار فشار حداکثری تحریم‌های تازه واشنگتن علیه تهران قابل توجیه است.

ترامپ از بدو ورود به کاخ سفید توافق هسته‌ای ایران را هدف قرار داد و در سال ۲۰۱۸ با طرح ادعا‌هایی که تنها از سوی دولت او مشروعیت دارد، از این توافق خارج شد. او سپس تمامی تحریم‌های لغو شده ذیل برجام را بازگرداند به امید آنکه با تحمیل تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران، سودای توافق تازه با جمهوری اسلامی را عملی کرده و توافقی مهم را به نام خود ثبت کنند. سودای که عملی نشدن آن او را به طرح توهمات تکراری کشانده است.

انتهای پیام/

ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان