آخرین اخبار

پربیننده ها

27. ارديبهشت 1393 - 10:36   |   کد مطلب: 13439
روسیه قصد دارد با همکاری ایران و چین، استفاده از دلار را در اکثر معاملات تجاری خود کنار بگذارد.
به گزارش رودآور به نقل از باشگاه خبرنگاران؛  پایگاه اینترنتی "زیروهِج" در یکی از مقالات خود در اینترنت نوشت: بر کسی پوشیده نیست که روسیه از زمان آغاز بحران اوکراین و حتی پیش از آن به دنبال ایجاد سازوکارهای تجاری لازم برای کاهش نفوذ و استفاده از دلار بوده است اما تاکنون این مسئله بیشتر در حد شایعه بود.  
روسیه فعالانه برای عبور از دلار و ایجاد نظام تجاری بدون دلار یا "دنیای تهی شده از دلار" تلاش می‌کند. 
 
صدای روسیه به نقل از منابع مطبوعاتی این کشور گزارش داد وزیر دارایی روسیه آماده است چراغ سبز را برای اجرای طرحی نشان دهد که به افزایش اساسی نقش روبل در صادرات کالا و کاهش مبادلات تجاری با دلار منجر خواهد شد. منابع دولتی روسیه نیز بر این باورند که نظام بانکی این کشور از عهده شمار فزاینده مبادلات مالی با استفاده از روبل برمی آید. 
 
طبق اعلام خبرگزاری پرایم، دولت روسیه در بیست و چهارم ماه آوریل، نشست ویژه ای را با هدف یافتن راهکار خلاصی از دلار در صادرات کالا از روسیه، برگزار کرد. کارشناسان ارشد صادراتی در حوزه انرژی، بانک ها و سایر مراکز دولتی برای شرکت در این نشست فراخوانده شدند و تدابیری نیز در واکنش به تحریم های آمریکا علیه روسیه پیشنهاد شد. 
 
نشست «دلار زدایی» به ریاست «ایگور شووالوف» معاون اول نخست وزیر روسیه برگزار شد و این نشان می‌دهد تصمیم مسکو برای کنار گذاشتن استفاده از دلار، واقعاً جدی است. بعد از آن نیز نشست دیگری به ریاست «اَلکسی موسیف» معاون وزیر دارایی روسیه برگزار شد که بعداً در مصاحبه با شبکه تلویزیونی روسیا 24 گفته بود « میزان قراردادهای امضاء شده با روبل افزایش خواهد یافت». الکسی موسیف افزود در نظرسنجی ها نیز هیچ یک از کارشناسان و نمایندگان بانک ها به وجود مشکلی در طرح دولت برای افزایش پرداخت ها با روبل روسیه، اشاره نکردند. 
جالب اینکه موسیف در مصاحبه خود از سازوکاری قانونی نام برد که می توان آن را «فرمان اجرایی برای تغییر ارز» نامید. به گفته موسیف، دولت روسیه با اختیارات قانونی خود می تواند شرکت های این کشور را وادار کند که درصد مشخصی از مبادلات خود را با روبل انجام دهند. این مقام روس در پاسخ به سؤالی درباره اینکه این رقم چه زمان به صد در صد می رسد، گفت: « این یک تصمیم حداکثری خواهد بود و اکنون به سادگی نمی‌توانم بگویم دولت از این اختیارات خود چگونه استفاده خواهد کرد». 
 
در ادامه این گزارش آمده است: جای تعجب نیست که دو کشور چین و ایران از هم اکنون آمادگی خود را در این راستا نشان داده‌اند. نظر به اینکه ولادیمر پوتین در بیستم ماه مه امسال به چین سفر می‌کند، می توان حدس زد دو کشور برای امضای قراردادهای نفت و گاز به جای دلار از روبل یا یوآن استفاده خواهند کرد. 
 
همان طور که بارها در گذشته نیز اشاره کردیم، هر قدر تحریم های اقتصادی غرب علیه روسیه افزایش یابد، این کشور بیشتر از نظام تجاری مبتنی بر دلار فاصله می‌گیرد و به همکاری با کشورهای چین و هند و ایران روی خواهد آورد.

ایمیل: roodavar1@gmail.com                 سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

 
ایمیل: roodavar1@gmail.com سامانه پیامکی رودآور ۳۰۰۰۸۸۳۳۰۰۰۰۶۱

دیدگاه شما

صندوق خیریه
همدان پرس
آب و هوای تویسرکان